Organizacja czasu pracy

Organizacja czasu pracy – praktyczne porady, część II

Staraj się spędzać czas produktywnie

Co prawda wiele osób pracujących w korporacjach chętnie korzysta z tych „pustych” minut by odetchnąć, jednak warto ten czas wykorzystać w inny sposób, który może Ci pomóc w Twojej zawodowej karierze. Czekając z pocztą firmową w kilometrowej kolejce, siedząc w poczekalni w urzędzie, rozplanuj swój czas. Sprawdź, co ważnego masz do zrobienia, ustal priorytety swoich zadań. Lub wykorzystaj ten czas na samodoskonalenie – przeczytaj artykuł branżowy, powtórz słówka z języka obcego. Nie zmarnujesz czasu, a będziesz bardziej zorganizowany i wykwalifikowany.

Deleguj

Ta rada dotyczy głównie osób zarządzających, z których niektórzy mają ten tok rozumowania, że jednak oni zrobią wszystko lepiej. Być może, skoro posiadają dane umiejętności, jednak przy nadmiarze zadań może to sporo kosztować – zarówno pod kątem nie wykorzystania potencjału pracowników, jak i potencjalnych obsunięć czasowych. Ponadto wzięcie sobie na głowę nadmiernej ilości zadań to również stres, przepracowanie, zły humor i problemy zdrowotne. Zaufaj swoim podwładnym, w końcu z jakiegoś powodu ich zatrudniłeś.

Planuj

Tu pomocny być Ci może nawet Redmine. Chodzi o to, że biorąc udział w kilku projektach, w natłoku zadań, spotkań, obowiązków pobocznych – na przykład jeśli z uprzejmości pomagasz przy zadaniu koledze z pracy, można się pogubić. Wyznacz zadania i podzadania, określ priorytety oraz podpunkty. Wbrew pozorom nie jest to strata czasu, bo chaos organizacyjny może Ci mocno pokrzyżować szyki i przyciągnąć spore kłopoty.

I choć zabrzmi to dziwnie – nie zapomnij o regeneracji

Wbrew pozorom to, jak spędzasz czas wolny (i czy go sobie generujesz) również ma wpływ na to, jak efektywnie pracujesz. Nie da się spędzać całego czasu na pełnych obrotach bez czasu dla siebie – może to skutkować przemęczeniem, zniechęceniem i frustracją. Aktywność fizyczna, czas z rodziną, przeczytanie dobrej książki, wyjście do teatru czy kina ze znajomymi – to wszystko pomoże Ci się zrelaksować i nabrać sił na kolejne dni pracy. Również podczas pracy staraj się robić krótkie przerwy, by wstać od komputera i dać sobie chwilę odpocząć.

No votes yet.
Please wait...