Priorytetyzacja zadań

Priorytetyzacja zadań – od czego zacząć?

Ustalanie odpowiednich priorytetów w realizacji projektu jest bardzo ważne. Pamiętacie post dotyczący organizacji czasu pracy? Już tam pisaliśmy o tym, że właściwe jego rozdysponowanie zależy między innymi właśnie od określenia, które zadania i czynności mają znaczenie kluczowe, a które poboczne.

W Redmine każdemu zagadnieniu również przypisać można priorytety, dzięki czemu z góry wiadomo, czym należy zająć się w pierwszej kolejności. Początkowo określenie ich może stanowić pewien problem, jednakże w miarę upływu czasu i projektu klarowne staje się, które zadania należy wykonać w pierwszej kolejności. Często bywa bowiem tak, że coś, co jest meritum naszego zadania wykonane zostanie dopiero na koniec całego procesu, a czynności, które wydają się pomniejsze, są niezbędne do realizacji już na początku.

O czym należy pamiętać, określając priorytety poszczególnych zadań?

  • Określ, które zadania są ważne dla realizacji danej części projektu. Weź pod uwagę, iż nie zawsze pilne oznacza ważne.
  • Wyeliminuj zadania, które nie należą do Twoich obowiązków – jeśli zajmujesz się czymś grzecznościowo, to dopilnuj, by nie stanęło to na drodze do realizacji działań krytycznych.
  • Uszereguj zadania krytyczne. Może ich być bowiem kilka, zatem istotne jest, by wyłonić odpowiednią kolejność ich realizacji. Kolejność ta może oczywiście ulegać zmianie w toku różnych działań.
  • Konfrontuj listę zadań z kalendarzem. Zwłaszcza, jeśli pracujesz w grupie realizacja Twojego zadania jest niezbędna, by swoje zadanie mógł rozpocząć inny pracownik.
  • Modyfikuj. Zwłaszcza pracując w metodyce Agile mamy do czynienia z ciągłą zmiennością. Niektóre zadania mogą się zmienić, inne mogą zostać wycofane, to zaś może rzutować na określenie priorytetów.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

3 myśli w temacie “Priorytetyzacja zadań – od czego zacząć?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.